Българска традиционна кухня
Когато стане въпрос за традиционна българска кухня, сърцето ни трепва с истинско умиление. Ние вярваме, че тя е една от най-добрите кухни по света. Не просто защото принадлежи на нашата родина, но и българските ястия са прочути навсякъде със своето разнообразие от продукти и подправки. Българските домакини влагат цялото си сърце в това, което готвят, и резултатът е едно истинско кулинарно вълшебство. Трудно ни беше да изберем най-любимите ни неща, при наличието на такъв голям избор. В крайна сметка сведохме тази класация до 10 броя златни ястия на българската кухня.
Баница
Когато стане въпрос за традиционна българска кухня, сърцето ни трепва с истинско умиление. Ние вярваме, че тя е една от най-добрите кухни по света. Не просто защото принадлежи на нашата родина, но и българските ястия са прочути навсякъде със своето разнообразие от продукти и подправки. Българските домакини влагат цялото си сърце в това, което готвят, и резултатът е едно истинско кулинарно вълшебство. Трудно ни беше да изберем най-любимите ни неща, при наличието на такъв голям избор. В крайна сметка сведохме тази класация до 10 броя златни ястия на българската кухня.
Пълнени чушки
Кой не е ходил при баба си като дете и още от вратата да усети примамливия аромат на пълнени чушки? Съмняваме се да има такива хора. На нас българите ароматът на пълнени чушки до такава степен ни се е запаметил в съзнанието, че дори и толкова години по-късно, след детството, можем да си представим в детайли това ястие, сякаш е пред нас и ей сега ще го хапнем. Пълнените чушки са част от традиционната ни кухня и много се гордеем, че пред тях се слага определението ‘’български’’. Техният вкус не само не се забравя, но и кара много чужденци да искат да се върнат поне още веднъж в България, само и само да ги опитат пак. Да не говорим пък ако са поляти отгоре с лъжица вкусно домашно правено кисело мляко. От тази комбинация по-българско няма! А вече на вас оставяме избора дали ще ги консумирате постни с ориз, или както българите обичаме – пълнени чушки с кайма и ориз. Ние определено обичаме всичките разновидности на чушките!
Боб
Бобът е много типично ястие за балканските народи. Особено в България, все към него ни тегли, защото знаем, че това е една добре изпитана комбинация. Често хората се шегуват, че всяка една жена, за да може да се нарече добра домакиня, трябва да умее да приготвя хубав боб. Някои го предпочитат с малко месо например ребърца, други пък си харесват боба постен като яхния или във вариант на чорба. Друго предимство на боба е, че той събира традиционни вкусове в себе си. За направата на един боб се използват толкова много и различни подправки, че сетивата се настройват за хапването на предстоящия деликатес още само с миризмата. Много характерно за боба е да се овкуси с вълшебните подправки от градината на село - босилек, девесил и разбира се щипка джоджен, който придава онзи така фин завършек на вкуса на боба.
Сарми
Ах, тези сарми! Също наш безспорен фаворит, когато става въпрос за традиционна българска кухня. Любимият ни вариант са постните зелеви сарми с плънка от ориз, които са характерни за вечерта на 24-и декември или Бъдни вечер. А ако вие лично участвате в процеса на правене на тези сарми, то те стават двойно по-сладки и вкусни, когато дойде моментът за самото хапване. Чарът на сармите е, че могат да се направят наистина миниатюрни - с големина точно колкото една хапка. Рецептите за сърми също може да са различни - зелеви сърми постни, зелеви с кайма, сарми с лозови листа кайма и ориз или сарми с лозови листа и ориз, и много други. Всеки вид сарми е уникален за себе си, но ги обединява препратката към България и усещането за традиционен български вкус.
Шопска салата
Шопската салата без съмнение е едно от нещата, с които сме прочути по цял свят. Туристите и гостите на страната ни направо се влюбват в шопската салата и обожават комбинацията от домати, краставици, сирене и малко лук. Съставките на пръв поглед изглеждат обикновени и не толкова впечатляващи, но това е само на пръв поглед. Тайната на успеха на шопската салата се крие в сиренето, което никъде другаде по света няма. Нашето сирене е не само вкусно, то е различно и уникално. А когато то се поднесе дори с зеленчуци като домати и краставици, резултатът става истинска кулинарна наслада. Да не говорим пък, ако към всичко това се допълни така любимата на всички ракия. Класическа комбинация, обичана и от българи, и от чужденци!
А сега нека ви издам една вълшебна тайна - съвършеният вкус на шопската салата не се крие само в продуктите, но и в начина на приготвяне.
За да се постигне качество на салата, с която ще ви запомнят винаги важи правилото – „Първо всичко зелено и после останалото“. Основните подправки /според вкуса/ като целина, магданоз и копър се нарязват на ситно, след което лукът пресен или червен – се добавя към тях и се посолява. На този етап хубаво разбъркваме лукът и подправките. Добавяме пресни зелени чушки (прясна Севрия за салата) и краставици. Слагаме малко домашен ябълков оцет /или балсамико – според предпочитанията/ и отново бъркаме.
Сега вече е ред на доматите – хубави лятни розови градински домати.
Посоляваме малко и внимателно обръщаме в купата продуктите, за да не изпадне сока на доматите. Щом сте готови добавяте сирене и хубав студено пресован зехтин и...
Voila…
имате една перфектна шопска салата. Всъщност не просто перфектна – пред вас стои най-вкусната шопска салата, която някога сте опитвали.
Вярвайте ни – вкусът е много по-различен, отколкото ако направо изсипете безразборно продуктите в купата за салата и ги омешате.
Да ви е вкусно!
Таратор
Тараторът е спасителен сал по време на нетърпимите летни жеги. Тази студена супа засища, освежава и разхлажда едновременно. Традиционният български таратор се приготвя не само с нашето неповторимо българско кисело мляко и пресни градински краставици, но и с ароматен копър, парченца орехи, малко чесън и хубав зехтин. Добре де, чесънът никак не е малко, ако трябва да сме точни, защото в България важи принципът “Колкото повече чесън, толкова по-добре.” За летните горещини, тараторът е направо задължително ястие.
Гювече
Гювечето е уникално ястие в българската кухня. Има различни вариации и рецепти за приготвяне. От комбинации с картофи и месо, през различни зеленчуци, до сирене, домат и чукнато яйце отгоре. Вкусът е запомнящ се, защото на пръв поглед някои от съставките изглеждат като странна комбинация, но всъщност се оказва, че си пасват доста добре. Нашата любима рецепта за гювече е традиционното българско гювече – домати, червена чушка, сирене, кашкавал и яйце. Ако сте привърженик на месото, то луканката ще му пасне чудесно. Българското гювече е впечатляващо не само заради вкусовите си качества, но и заради съда, в който се сервира. Съдовете за гювече или самите гювечета /взели названието на ястието/ са керамични панички, двойно глазирани – обработени по специална технология придаваща уникалния вкус на ястието, старателно изрисувани с традиционни мотиви от българските майстори.
Пататник
Пататникът е национално традиционно ястие, с което се гордеем изключително много. Неговият корен произлиза от магическите Родопи. Пататникът представлява комбинация от настъргани картофи, лук, яйца, масло и сирене. Всичко това забъркано с джоджен, чубрица и сол. Рецептата се предава от поколение на поколение като вариантите за приготвяне са леко различни в зависимост от района и предпочитанията.
Българската погача – хлябът на хлябовете
Направата на качествен хляб винаги е бил основополагащ фактор за нашата родина. Това е ценност, която се е зародила преди столетия и все още се предава от поколение на поколение. Българските баби смело запретват ръкави и започват да разточват тестото с енергични движения. От техните майсторски ръце се получават вълшебни ароматни хлябове и пити. Това е типичният български вкус и той не може да бъде описан само с думи, а задължително трябва да се се опита. Залък от току-що изпечена пита, поднесен с малко масло или сирене, е по-вкусен и от най-изисканите ястия.
Хлябът винаги е бил на почит в България и още от нашите деди знаем колко е важно да се отнасяме с уважение към него. Хлябът присъства и в много български ритуали, обреди и български традиции - като важна част от българският фолклор, история и бит.
Често срещан обичай като символ на гостоприемство и добри намерения е гостите да се посрещат с домашно приготвена питка с малко сол. Солта се възприема като знак на мъдростта, а и притежава множество полезни свойства. Затова канят ли ви с пита и сол, това значи голямо благоразположение на духа. На масата на добрите домакини по стара традиция винаги има топъл хляб, паничка сол и паничка чубрица. Ако пък попаднете на сватба, то ще станете свидетели на това как свекървата „захранва“ младоженците с залък хляб напоен във мед. Вярва се, че това е символ на красиво ново начало и се пожелава все така лесно и сладко да върви животът на младоженците.
Капама
Българите нали все много обичаме да има и месце на масата... Неслучайно капамата се нарежда на челните места за любими наши ястия. Характерна повече за студените зимни месеци, капамата представлява уникална смес от няколко вида месо, обикновено свинско, телешко и свинска наденица, традиционното българско кисело зеле и ориз. Всичко това се готви в големи глинени съдове и допълнително се овкусява с червено вино и дафинов лист. Капамата е едно много вкусно ястие и със сигурност ако обичате да си похапвате месце, тя ще ви стане любимо ястие.
И накрая...
Българската кухня е уникална откъм изобилие на продукти, подправки, традиции и разнообразни рецепти. Нашият екит пътува много… но това което най много-обичаме е като се приберем в България, да се насладим на една домашно приготвена баница с много много сирене, пресни яйца и ароматно масло…
Защото вкусът на бъгарските ястия досега не е имал и няма да има равен!